Vyhláška obce Chodová Planá ze dne 14. července 1997 o ochraně životního prostředí a veřejném pořádku.

Obecní zastupitelstvo obce Chodová Planá se podle § 16 a § 36 odst. 1 pís. h) zákona ČNR 367 /1990 Sb. o obcích ve znění zákona č 410 / 1992 Sb. usneslo dne 14.7.1997 na vydání této obecně závazné vyhlášky o ochraně životního prostředí a veřejném pořádku.
I.
Základní ustanovení
  1. Obec Chodová Planá považuje za jeden ze základních předpokladů výkonu samosprávy vysokou úroveň životního prostředí a veřejného pořádku na území obce Chodová Planá.
  2. Tuto vyhlášku vydává z důvodu dosažení tohoto cíle, ke stálému zlepšování životního prostředí, čistoty, vzhledu obce a dodržování veřejného pořádku.
  3. Vyhláška je platná na celém správním území obce Chodová Planá.
  4. Vyhláška se vztahuje na všechny fyzické i právnické osoby a podnikatele působící a zdržující se na území obce Chodová Planá.

II.
Ochrana veřejné zeleně


Článek 1
Veřejná zeleň
  1. Veřejnou zelení se rozumí ucelené soubory stromů, keřů, travnatých a květinových ploch, ojediněle rostoucí stromy, trávníky, květinové záhony, nádoby se zelení na veřejných prostranstvích nebo na místech veřejně přístupných. Součástí této zeleně jsou též doplňková zařízení a plochy, jako jsou lavičky, dětská hřiště, pískoviště atd.
Článek 2
Ochrana a údržba veřejné zeleně
  1. Vlastníci, správci a uživatelé pozemků a konstrukcí ( květinové nádoby, opěrné stěny ), na kterých je veřejná zeleň, jsou povinni o ně pravidelně řádně pečovat a dbát na jejich odbornou údržbu, chránit je před poškozováním a neoprávněnými zásahy ( viz ustanovení § 5 odst. 1 až 6 a §7 odst. 1,2 zák.č. 114/1992 Sb. ve znění pozdějších předpisů - zák. ustanovení ČNR č. 347 / 92 Sb. zák.č. 289/95 Sb., nálezu Ústavního soudu ČR č. 3/97 Sb. a zák.č. 16/97 Sb.) a zajišťovat jejich trvalou čistotu. Současně je povinností doplňovat uhynulou zeleň v co nejkratší možné době.
  2. Povinnosti uvedené v odstavci 1 se vztahují též na právnické a fyzické osoby a podnikatele, kteří převzali určitý úsek veřejné zeleně do své péče na základě smlouvy o pronájmu či dohody s OÚ Chodová Planá .
  3. Práce na údržbě zeleně je nutno provádět způsobem, který neruší účel, jemuž mají zelené plochy sloužit. Před zahájením prací na údržbě zeleně a ostatních činností, které mohou ohrozit stávající zeleň ( stavební, zemní práce aj. ), je ten, kdo hodlá činnost provádět, povinen si opatřit souhlas od OÚ Chodová Planá a současně provést opatření na ochranu zeleně.
  4. Ochrana území Zámeckého parku je vymezena samostatnou vyhláškou OZ ze dne 19.9.1996.

Článek 3
Povolení ke kácení dřevin
  1. Kácení dřevin na území obce Chodová Planá povoluje OÚ Chodová Planá na základě odůvodněné žádosti a vyjádření zpravodaje stráže přírody OkÚ. Povolení ke kácení podléhají veškeré dřeviny, včetně keřů a ovocných stromů, mimo případů uvedených ve zvláštních předpisech ( ustanovení § 8 odst. 1,2 a 3 zákona č. 114/1992 Sb).
  2. Žádost podává vlastník pozemku či uživatel pozemku se souhlasem vlastníka, nebo ten, kdo hodlá kácení provést. V žádosti uvede druh a počet dřevin, které chce pokácet, popř. u keřů velikost jejich plochy, obvod kmenů ve výšce 130 cm nad zemí a důvod pokácení. K žádosti doloží vlastnický či nájemní vztah k pozemku, na kterém se dřeviny nacházejí a situační nákres.
  3. Kácení dřevin v Přírodním parku Kosí potok a ve Významných krajinných prvcích povoluje Okresní úřad Tachov, referát životního prostředí ( viz čl. 8 nařízení OkÚ č. 3/95 o zřízení přír. parku Kosí potok a §4 odst. 2 zák. č. 114/92 Sb. - VKP).

Článek 4
Všeobecná ustanovení týkající se veřejné zeleně
  1. Právnické osoby, fyzické osoby a podnikatelé, kteří znečistí, nebo poškodí veřejnou zeleň, nebo do ní zasáhnou při provádění zemních a stavebních prací jsou povinni ji neprodleně uvést do původního stavu ( viz § 86 zák.č. 114 / 92 Sb.).
  2. Je zakázáno :
    1. pokácet jakékoliv dřeviny včetně keřů, okrasných, nebo ovocných stromů bez povolení OÚ Chodová Planá, pokud zvláštní předpisy 1)2) nestanoví jinak.
    2. umisťovat stánky, reklamní zařízení apod. do ploch veřejné zeleně. Výjimku může udělit OÚ Chodová Planá.
    3. přecházet plochy zeleně ( pásy trávníků apod.) v místech, která k tomu nejsou určena.
    4. vypalování trávy a jiných porostů na plochách veřejné zeleně.
  3. OÚ Chodová Planá může vydat příkaz ke kácení nebo ořezání dřevin i bez podnětu vlastníka či uživatele, pokud by stavem dřevin byly ohroženy bezpečnost osob, zdravotní stav ostatních dřevin či hrozila škoda na majetku. ( § 87 a § 88 zák.č. 114 / 1992 Sb.)


III.
Ochrana ovzduší
Článek 1
V zájmu ochrany ovzduší na území města a jeho částí je zakázáno :
  1. spalovat materiály, jejichž hořením se uvolňují nebezpečné látky ( např. výrobky z gumy, PVC a jiných druhů umělých hmot, oleje) mimo spalovací zařízení k tomuto účelu na to určených.
  2. ponechat motor vozidla v chodu při stání, zejména zahřívání motoru stojícího vozidla motorem v chodu.

Článek 2
Pro provozování činností výrazně znečišťujících ovzduší 5) se stanovují v souladu se zvláštními předpisy 6) následující podmínky :
  1. v zastavěném území obce a jejích částech je zakázáno spalovat materiály jejichž hořením vzniká nadměrný kouř, např. mokrou trávu, shrabky a ostatní odpady, vyjma dřevního odpadu vzniklého při údržbě veřejné zeleně. Tento dřevní odpad lze spalovat pouze na místech, kde nedojde k obtěžování občanů bydlících v okolí.
  2. je zakázáno vypalovat trávu na veškerých zelených plochách. ( § 48 zák.č. 200 / 1990 Sb. § 18 odst. 3 a 4 zák.č. 309 / 1991 Sb.)

IV.
Veřejné prostranství

Článek 1
Vymezení pojmu veřejné prostranství
  1. Za veřejná prostranství se podle této vyhlášky považují nezastavěné plochy včetně komunikací, chodníků, zeleně, které slouží svou povahou veřejnému užívání, nebo jsou k tomuto účelu určeny ( např. místní komunikace, parkoviště, travnaté plochy, parky, hřbitovy, sportoviště, či jiné volné plochy a veřejně přístupná místa zakreslená v příloze vyhlášky jako veřejné prostranství ).
  2. V pochybnostech, zda se jedná o veřejné prostranství či nikoliv, rozhodne obecní úřad.

Článek 2
Užívání veřejného prostranství
  1. Každá fyzická nebo právnická osoba, nebo podnikatel, jsou oprávněni způsobem obvyklým používat používet veřejné prostranství podle povahy jeho určení tak, aby nedocházelo k ohrožení zdraví a bezpečnosti ostatních uživatelů veřejného prostranství a k poškozování veřejného prostranství.
  2. Je zakázáno znečišťovat jakýmkoli způsobem veřejné prostranství ( čl. 9 odst. 3 nařízení OkÚ 3/95). Zejména se zakazuje :
    1. odhazování odpadků ( např. smetí, papíry, obaly, zbytky jídel, nedopalky, zápalky) mimo sběrné nádoby, či jinak znečišťovat veřejné prostranství ( např. pliváním, výkaly venčených zvířat a hospodářských zvířat)
    2. znečišťování splaškovými vodami a jinými druhy odpadních vod, ropnými látkami, saponáty a jinými znečišťujícími látkami.
    3. vyklepávání koberců, přikrývek a jiných předmětů mimo vyhrazená místa, zejména z balkonů, lodžií a oken orientovaných na veřejná prostranství.
    4. provádění údržby motorových vozidel včetně mytí
    5. vylepování plakátů, letáků, reklam a inzerátů mimo vyhrazené plakátovací plochy a vývěsky, poškozování veřejně prospěšných zařízení barvami, nápisy či mechanickým poškozováním.
    6. ohrožování, poškozování, znečišťování a ničení památkově chráněných objektů, památníků, hrobů a drobné architektury.
  3. Kdo znečistí, poškodí nebo jinak naruší veřejné prostranství v souvislosti s jeho užíváním, je povinen neprodleně provést opatření k odstranění vzniklého stavu.

Článek 3
Užívání pozemků sousedících s veřejným prostranstvím
  1. Dvory, zahrady a jiné nemovitosti hraničící s veřejným prostranstvím musí jejich vlastníci nebo správci upravovat a trvale udržovat v čistotě a řádném stavu tak, aby nebyly zdrojem znečištění veřejného prostranství ( např. prachem, vytékajícími splašky, plevelnými porosty, spadaným listím, hlukem apod.).
  2. Z dvorů a zahrad hraničících s veřejným prostranstvím nesmí do veřejného prostranství, pokud toto slouží k pohybu osob a vozidel přesahovat větve stromů v míře, která by omezovala provoz na veřejném prostranství.

Článek 4
Skládání a nakládání na veřejném prostranství
  1. Skládat a nakládat materiál, výrobky a zboží na veřejném prostranství je dovoleno jen tehdy, nelze-li toto provést bez obtíží na jiných místech ( na dvoře, průjezdu, pozemku vlastníka). Složení a naložení musí být provedeno co nejrychleji a přitom nesmí být zamezen přístup k hlavním uzávěrům na inženýrských sítích, vpustích apod.
  2. Při skládání a nakládání na chodnících musí být zachován bezpečný průchod pro chodce.
  3. Po složení nebo naložení materiálu, výrobků, zboží je povinen zajistit ten, kdo tuto činost provádí, očištění veřejného prostranství, resp. uvedení do původního stavu.
  4. Provozovatelé stánků mohou v rozsahu povolení skladovat přiměřené zásoby zboží na veřejném prostranství, pokud toto zboží nelze skladovat ve stánku.

Článek 5
Zvláštní užívání veřejného prostranství
  1. Krátkodobé užívání veřejného prostranství jiným než obvyklým způsobem nebo pro jiné účely je možné pouze na základě povolení obecního úřadu.
  2. Poplatky za užívání veřejného prostranství jsou stanoveny v místně platné vyhlášce o místních poplatcích ze dne 16.6.1997.
  3. V případech dlouhodobého užívání veřejného prostranství budou uzavírány mezi obcí a uživatelem smlouvy podle konkrétních potřeb a podmínek.
  4. Každý, kdo obdrží povolení ke zvláštnímu užívání veřejného prostranství ( např. zřízení staveniště, skladování, výkopové práce, prodejní stánky, sekání trávy apod.) je povinen :
    1. používat veřejné prostranství v povoleném rozsahu, času a účelu.
    2. provést taková opatření, aby nedocházelo ke zbytečnému znečišťování a poškozování veřejného prostranství a obtěžování ostatních uživatelů veřejného prostranství nad přípustnou míru.
    3. požádat stavební úřad o povolení, pokud je užívání veřejného prostranství spojeno se stavbou ( např. zřízení staveniště, reklamní tabule apod.)
    4. u místních komunikací sjednat se správcem komunikací ( OÚ ) režim a podmínky zvláštního užívání. Zvláštní užívání místních komunikací povoluje OÚ podle zvláštního předpisu. 3)

Článek 6
Čištění veřejného prostranství
  1. Vlastník resp. správce nebo uživatel nemovitosti hraničící s chodníkem ( chodník, schody, stezka ) je povinen zajistit, aby přilehlý chodník byl řádně, včas a v rozsahu potřebném pro bezpečnou chůzi očištěn od nečistot, sněhu, zbaven ledu popř. posypán inertním materiálem.
  2. Povinnost zajišťovat čištění chodníku se vztahuje na celou šířku chodníku, pokud jeho část není určena pro jiný účel ( parkování apod.).
  3. Čištěním chodníku se rozumí zametání s kropením, umývání, odstraňování bláta, odpadků, jiných nečistot, kosení a následné shrabání přilehlého zeleného pásu mezi komunikací a chodníkem v letních měsících a odklízení sněhu a náledí, posypávání neprašnými zdrsňijícími hmotami v zimních měsících. K posypu není dovoleno používat sůl nebo jiné chemické přípravky, pokud nejsou přímo určeny k tomuto účelu, škváru či popel, ale pouze písek či kamennou drť apod.
  4. Smetky a sníh z chodníků je zakázáno shrnovat do vozovky. Smetky se ukládají do sběrných nádob na domovní odpady. Sníh se ponechává na okraji chodníků, přičemž nesmí být ztížena jeho nakládka přihrnutím ke stromům nebo sloupům apod., zataraseny přechody přes komunikace, příchody a vjezdy do budov, přístupy k pouličním zařízením ( hydranty, kanalizační vpustě apod.). Musí být rovněž umožněno nakládání sběrných nádob s domovním odpadem.
  5. Čištění musí být ukončeno do sedmé hodiny ranní, pokud v některých případech není stanoveno jinak, v zimním období při padání sněhu a námraze musí být čištění opakováno, jakmile vznikne nebezpečí úrazu chodců.
  6. Čištění je nutno provádět tak, aby ostatní uživatelé veřejného prostranství byli co nejméně obtěžováni.
  7. Při použití mechanizace je nutné postupovat tak, aby nedošlo k poškození majetku nebo ohrožení osob.
  8. Ve sporných případech rozhoduje obecní úřad.

Článek 7
Podmínky pro provoz vozidel
  1. Zásady chování majitelů a provozovatelů vozidel na vozovkách jsou upraveny příslušnými předpisy. 4)
  2. Na veřejných prostranstvích je zejména zakázáno :
    1. jezdit vozidly, která jsou znečištěna, a která sama svým technickým stavem nebo svým nákladem znečišťují veřejná prostranství.
    2. dopravovat náklad, který je nedostatečně zabezpečen a zajištěn ( uzavřením v nádobách, přikrytím plachtou apod.) tak, aby rozprašováním, rozsypáváním, rozstřikem nebo odkapáváním neznečistil veřejné prostranství nebo ovzduší nebo neobtěžoval okolí zápachem. Důkladně musí být zabezpečeny zejména tyto hmoty :
      písek, štěrky, uhlí, mour, popílek, škvára, mláto, kosti, mrva, konzervovaná píce, zdravotnický a kuchyňský odpad, kovové třísky, seno, sláma, piliny, stavební pojiva, betonová směs, demoliční materiál ( sutě, zbytky cihel apod.)
    3. parkováním vozidel, skládkou materiálu apod. znemožňovat odvoz odpadků, zásobování, vjezd do průjezdů a garáží, průjezd vozů záchranné služby a ostatních vozidel s předností v jízdě, čištění veřejných prostranství.
    4. vjíždění motorových vozidel na plochy veřejné zeleně,chodníky a parkování na nich. Výjimku ze zákazu vjezdu a parkování na chodníku uděluje inspektorát Policie ČR po projednání s příslušným silničním správním orgánem, správci inženýrských sítí a veřejného prostranství.
    5. parkování nebo odstavování dlouhodobě nepojízdných vozidel a vraků vozidel.
    6. parkování nebo odstavování nákladních vozidel, přívěsů, návěsů, autobusů a pracovních strojů, bez povolení obecního úřadu.
  3. Při jakékoliv výstavbě je povinností stavebníka udržovat v čistotě určené vjezdy a výjezdy na staveniště.
  4. Zjistí-li řidič na technickém stavu vozidla nebo nákladu závadu, která může vést ke znečištění veřejného prostranství, je povinen tuto závadu neprodleně odstranit. Pokud tak nemůže učinit sám, smí v jízdě pokračovat dál jen do místa, kde je možno závadu odstranit a v jízdě dále pokračovat až po odstranění závady.
  5. Dojde-li ke znečištění veřejného prostranství, je řidič povinen zabezpečit neprodleně jeho uvedení do původního stavu, a to na vlastní náklady, nebo na náklady provozovatele vozidla.

V.
Veřejný pořádek

Článek 1
Chov hospodářského a domácího zvířectva
  1. Hospodářské zvířectvo ( ovce, kozy, prasata, skot, koně ), jakož i veškeré kožešinové zvířectvo lze chovat pouze za předpokladu, že nedojde k narušování životního prostředí, práv a oprávněných zájmů jiných občanů a za předpokladu, že pro chov zvířectva budou vytvořeny odpovídající podmínky, zejména zajištěním vhodných prostorů pro ustájení či umístění zvířat, vybudovaných na základě povolení stavebního úřadu.
  2. Drobné hospodářské zvířectvo ( drůbež, králíci) lze v zastavěné části obce Chodová Planá chovat se souhlasem majitele domu nebo pozemku, na kterém je chov umístěn a sousedů. Zásadou je, že jak zvířectvo, tak místo pro ukládání mrvy bude umístěno blíže k objektu chovatele, než k obytnému sousednímu objektu. Pokud bude při chovu drobného hospodářského zvířectva docházet k zřejmému narušování výkonu práv ostatních občanů, zejména pachem, hlukem nebo šířením hmyzu, může OÚ chov drobného hospodářského zvířectva na základě vyjádření okresního hygienika zakázat.
  3. Domácí zvířectvo ( psi, kočky ), zájmově chované zvířectvo ( hlodavci, hmyz, plazi apod.) a drobné okrasné ptactvo lze chovat v přiměřeném množství, podle možností chovného prostoru pro jejich umístění, se souhlasem majitele domu. Jejich chovem nesmí být narušen či ohrožen veřejný pořádek, bezpečnost občanů, hygienické předpisy pro obytné domy a plný a nerušený výkon práv ostatních občanů, zejména pachem nebo hlukem.
  4. Je zakázáno volné pobíhání veškerého hospodářského zvířectva a psů na veřejných prostranstvích. Chovatel je povinen učinit taková opatření, aby se předešlo úniku zvířat a jejich volnému pohybu. Psi se mohou na veřejných prostranstvích pohybovat pouze na vodítku v doprovodu chovatele. Chovatel je při pohybu psů na veřejných prostranstvích povinen zajistit úklid jejich výkalů. Je zakázáno venčení psů a koček v místech dětských hřišť a pískovišť.
  5. Obecní zastupitelstvo může pověřit oprávněnou právnickou nebo fyzickou osobu provedením odchytu volně pobíhajících zvířat včetně psů, za podmínek daných zvláštním opatřením obecního zastupitelstva.
  6. Včelíny se včelstvy lze umístit v zastavěné části obce pouze tak, aby byly vzdáleny min. 30 m od nejbližšího obytného nebo veřejného objektu a min, 20 m od komunikací včetně polníc cest.

Článek 2
Zachování klidu a nočního klidu
  1. V denních hodinách je nutno veškerý hluk omezit na nejnutnější míru. Je zakázáno zejména v blízkosti obytných domů, škol a veřejných budov hlučné hraní na hudební nástroje, rozhlasové přijímače a jiné projevy hlučnosti.
  2. Je zakázáno neodůvodněné startování a protáčení motorů motorových vozidel, neopodstatněné pojíždění motorových vozidel po místních komunikacích a veřejných prostranstvích a bezdůvodné spouštění a provoz pracovních nástrojů a strojů.
  3. Je zakázáno v zastavěném území obce a jejích částí spouštění a provoz pracovních strojů a nástrojů ve dnech pracovního klidu, tj. o nedělích a státem uznaných svátcích, vyjma stavebních strojů.
  4. Provozovatel objektu nebo zařízení, v kterém se koná veřejná hudební nebo zábavná produkce, je povinen zajistit, aby jejím konáním nedošlo k narušování výkonu práv občanů bydlících v blízkosti konání produkce, zejména nadměrným hlukem. Rovněž je povinen zajistit dodržení nařízení o nočním klidu.
  5. Dobou nočního klidu se rozumí doba od 22°° hodin do 06°° hodin. Po tuto dobu jsou zakázány jakékoliv projevy hluku v blízkosti obytných domů, kterými by mohly být rušeny nezůčastněné osoby.
    ( § 47 a 48 zák. č. 200 / 1990 Sb. a § 50 zák. č. 367 / 1990 Sb. )

Článek 3
Veřejné táboření a rozdělávání ohňů
  1. Ke zřízení tábořiště na území obce Chodová Planá je zapotřebí souhlasu OÚ Chodová Planá.
  2. Ke zřízení tábořiště v místech Přírodního parku Kosí potok je zapotřebí povolení Okresního úřadu v Tachově.
  3. K žádosti o vydání souhlasu OÚ Chodová Planá ke zřízení tábořiště předloží žadatel s podrobným záměrem :
    1. souhlas vlastníka pozemku, na kterém bude tábořiště zřízeno.
    2. souhlas vlastníka nebo správce lesního porostu.
    3. vyjádření správce vodního toku, pokud se tábor bude konat v jeho blízkosti.
    4. vyjádření Okresního úřadu Tachov - referátu životního prostředí
  4. Zřízení stálého tábořiště s trvalými stavbami podléhá povolení stavebního úřadu.
  5. Rozdělávání ohňů je přípustné pouze v místech, kde nedojde ke škodám na okolních porostech, za dodržení protipožárních opatření. Rozděláváním ohňů nesmí docházet k obtěžování občanů bydlících v okolí kouřem nebo hlukem.

Článek 4
Všeobecná ustanovení o veřejném pořádku
Je zakázáno odstranit, poškodit nebo zaměnit smysl veřejně platných označení, např. :
  1. označení způsobu použitelnosti vody z veřejných vodních zdrojů, umístěných na vodním zdroji nebo na odběrném zařízení.
  2. označení hranic pásem hygienické ochrany vodních zdrojů.
  3. označení zvláště chráněných území, přírodních parků a památných stromů.
    ( § 45 zák. č. 200 / 1990 Sb., § 48 a 50 zák. č. 367 / 1990 Sb. )

VI.
Kontrola a sankce

Článek 1
Kontrola dodržování vyhlášky
  1. Kontrolu dodržování vyhlášky provádějí :
    1. pracovníci obecního úřadu v rozsahu náplně pracovních činností
    2. jednotlivé komise zřízené obecním zastupitelstvem v rozsahu své činnosti ; podněty z této kontrolní činnosti předkládají starostovi.
    3. orgány Policie ČR.
    4. orgány obecní policie, pokud je tato zřízena rozhodnutím obecního zastupitelstva.
    5. pověřená právnická osoba v rozsahu stanoveném uzavřenou smlouvou.
    6. další orgány pověřené kontrolní činností, např. členové lesní stráže, vodní stráže a stráže ochrany přírody.
    7. orgány obecní pořádkové služby, pokud je tato zřízena rozhodnutím obecního zastupitelstva.

Článek 2
Ukládání sankcí za porušení vyhlášky
  1. Za porušení jednotlivých ustanovení vyhlášky fyzickou osobou, bude-li naplněna skutková podstata přestupku, může Komise pro projednávání přestupků MÚ Planá uložit sankce podle zákona ČNR č. 200 / 1990 Sb. o přestupcích ve znění pozdějších změn a doplňků, pokud nebude přestupek řešen v blokovém řízení podle § 13 odst. 2 zák. č. 200 / 1990 Sb.
  2. Za porušení jednotlivých ustanovení vyhlášky právnickou osobou nebo podnikatelem může obecní zastupitelstvo uložit pokutu podle § 48 a 50 zák. č. 367 / 1990 Sb. o obcích ve znění pozdějších změn a doplňků.
  3. Za porušení jednotlivých ustanovení vyhlášky týkajících se zvláštních předpisů ve vyhlášce uvedených, právnickou či fyzickou osobou nebo podnikatelem, může uložit pokutu obecní zastupitelstvo podle těchto zvláštních předpisů.
  4. V odůvodněných případech, např. při ohrožení z prodlení, nebo při neúčelnosti jiného řešení, může obec Chodová Planá zajistit odstranění závadného stavu vlastními prostředky, nebo prostřednictvím třetí osoby na náklady osoby povinné.
  5. Obecní zastupitelstvo vydá sazebník pokut za porušení jednotlivých ustanovení této vyhlášky, ukládaných v blokovém řízení.

VII.
Závěrečná ustanovení
  1. Tato vyhláška nabývá účinnosti dne 1.8.1997.
Odkazy:
1) zák. č. 114 / 1992 Sb. o ochraně přírody a krajiny
2) zák. č. 61 / 1964 Sb. o rozvoji rostlinné výroby
3) zák. č. 135 / 1961 Sb. o pozemních komunikacích ve znění pozdějších doplňků
4) vyhl. č. 99 / 1989 Sb. o pravidlech provozu na pozemních komunikacích
5) § 3 pís. c zák. č. 309 / 1991 Sb. o ochraně ovzduší před znečišťujícími látkami
6) § 8 pís. a zák. č. 309 / 1991 Sb.

Pavel VopatMgr. Jan Ambrož
starosta zástupce starosty